Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog
kwiaty na cerę

Kwiaty oczarowują zapachem i wyglądem. Nic dziwnego, że sięgnął po nie również przemysł kosmetyczny. W różach, lawendzie czy rumianku znalazł wiele cennych składników.

Kiedyś najbardziej znanym „kosmetykiem kwiatowym” był szampon rumiankowy. Do dzisiaj oferowany jest w różnych wersjach i przez wiele koncernów, a jego podstawowym zadaniem jest rozjaśnienie włosów. Obecnie producenci poszli o wiele dalej. Substancje kwiatowe zawarte są nie tylko w kosmetykach do włosów, ale także w kremach, mleczkach, tonikach, maseczkach czy peelingach. Tego rodzaju produkty nawilżają, odżywiają i natłuszczają skórę. Niekiedy kosmetyki z zawartością ekstraktów kwiatowych są także pomocne przy zwalczaniu cellulitu, chronią przed niekorzystnym działaniem promienia UV, wyrównują koloryt cery, a nawet opóźniają procesy starzenia.

Właściwości lawendy wykorzystywane są do produkcji mydeł, żeli, balsamów i kremów oraz kosmetyków do stóp. Roślina ta ma właściwości przeciwbakteryjne i aseptyczne. Znajdują się w niej także substancje zwalczające wolne rodniki. Kosmetyki zawierające lawendę poleca się do cery tłustej, ponieważ odkażają i odświeżają skórę oraz ograniczają produkcję sebum. Z kolei róża, uznawana za królową kwiatów, ma również liczne właściwości wykorzystywane w kosmetologii. Olejek z róży stosowany jest w aromaterapii. Słynie on ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych oraz uspokajających, zmniejszających napięcia nerwowe i łagodzących bóle. Koi skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych. Podobnie jak olejek lawendowy nie powoduje reakcji alergicznych. Kosmetyki zawierające wyciągi z róży poleca się do cery wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej. Rozjaśniają skórę, zapobiegają pękaniu naczyń krwionośnych i wzmacniają je, a także łagodzą podrażnienia i opóźniają procesy starzenia. Działają odżywczo i wyraźnie zmiękczają naskórek.

Także z rumianku wytwarza się olejek eteryczny. Ze względu na jego działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, warto kilka jego kropel dodać do kąpieli. Kremy zawierające wyciąg z rumianku minimalizują zaczerwienienie skóry i łagodzą podrażnienia, dlatego kwiaty te zastosowanie znajdują w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej oraz kosmetykach dla dzieci. Nagietek natomiast wykorzystuje się w kremach przeznaczonych do cery wrażliwej i suchej, ze skłonnością do infekcji. Zapobiega łuszczeniu się skóry, regeneruje ją i nawilża. Wyciąg z nagietka wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego jest też składnikiem kremów do cery naczynkowej.

(nap)
Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/zadbaj-o-siebie/uroda/19-cala-w-kwiatach?tmpl=component&print=1&layout=default