Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog
zasłona

Upięta czy nie? Długa czy krótsza? W prosty sposób możemy zupełnie zmienić charakter wnętrza oraz poprawić swoje samopoczucie.

Te bardziej przezroczyste firany często wymagają zamontowania podwójnych karniszy. Wykonane są z prześwitującego materiału, dlatego sposoby regulowania dopływu światła do wnętrza są ograniczone. Żeby mieć możliwość zaciemnienia pomieszczenia, należy wyposażyć okno również w zasłony, co niejednokrotnie wiąże się z montażem dodatkowych mocowań, szyn i karniszy. Wybór zasłon jest naprawdę imponujący. Różnią się nie tylko kolorami, teksturą, ale i grubością, długością oraz wzorami. Każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Powinniśmy jednak pamiętać, że firany czy zasłony nie mogą swoją obecnością przytłaczać wnętrza, a ponadto muszą dobrze komponować się z pozostałymi elementami jego wyposażenia.

Stara czy nowa?

Jeśli nie planujemy wydatków związanych z kupnem nowej firany, możemy „odświeżyć” wygląd starej. Jest na to kilka sposobów. Jeśli jest długa, na pewno można ją skrócić, chociażby do parapetu. Za pomocą prostych przeróbek krawieckich, nadajmy jej kształt łuku. W pasmanteriach jest bogaty wybór tasiemek. Z ich pomocą można firanę fantazyjnie upiąć. Nadanie jej nowej formy i kształtu nie jest trudne. Gdy nie posiadamy manualnych zdolności, poprośmy o to zdolną ciocię, przyjaciółkę lub zlećmy zadanie profesjonalnej firmie. To właśnie odpowiednie upięcie decyduje o ostatecznym wyglądzie firan. Tkanina nie musi już wisieć tradycyjnie, tworząc jednolitą i monotonną materiałową ścianę. Bardzo popularne jest ostatnio stosowanie lambrekinów, czyli dekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz w postaci wąskiego, długiego, prostokątnego pasa tkaniny wyciętego od dołu oraz ozdobionego. Szyje się je w najprzeróżniejszych formach, stosując tak materiały ciężkie, jak i lekkie.                    

Elegancko i praktycznie

Zarówno firanki, jak i zasłony mają dużą powierzchnię i wykonane są z materiałów, które zbierają kurz oraz zapachy. Jeśli są klasycznie białe, to na dodatek szarzeją. Przy takiej aranżacji należy się zatem liczyć z koniecznością regularnego prania, co z kolei wiąże się z czasochłonnym i niewygodnym zdejmowaniem i ponownym zawieszaniem. Biel chociaż elegancka, nie zawsze jest praktyczna. Czasem dobrym rozwiązaniem są pochodne bieli, złamane odcienie ecru delikatne beże. Dla fanów kolorów polecam odcienie pasteli. Zasłony i firany nie muszą wprawdzie wtapiać się w kolorystykę ścian i tworzyć z nimi jednej całości, ale nie powinny też pochodzić z zupełnie innej bajki. Obowiązująca od lat zasada jest taka, że w małych wnętrzach nie należy stosować ciężkich zasłon. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, nie powinnyśmy wieszać suto upinanych zasłon z aksamitu lub weluru. Jeżeli zatem pokój jest niewielki, a koniecznie chcemy zastosować w nim grube zasłony – niech tkanina posiada jasny, pastelowy odcień. Niezmienna jest także zasada dotycząca długości zasłon. Powinny one sięgać do samej podłogi. Krótsze zasłony, np. sięgające jedynie do parapetu można stosować tylko wówczas, gdy ściana pod oknem i obok niego jest zajęta przez meble. Długość zasłon zawsze należy dopasować do wysokości, na jakiej mają one wisieć. Dopuszczalna przerwa pomiędzy dołem zasłony, a podłogą wynosi bowiem najwięcej 2 cm. W przestronnych wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, pięknie prezentują się także zasłony płożące się po podłodze. Wówczas powinny być o około 20 cm dłuższe.

Wszystkie sklepy oferują szycie na wymiar, nie wszyscy jednak wiedzą, że firanę możemy też zamówić przez internet. Zanim wybierzemy sklep w sieci, sprawdźmy opinie klientów o nim.

Same zalety

Firana i zasłona „otworzą” nam widok za oknem, sprawią, że pomieszczenie stanie się przytulne, domowe. Często na parapecie stawiamy doniczki, ulubione bibeloty, małe rzeźby, aniołki. Traktujemy tę małą część jak półkę do wyeksponowania najładniejszych rzeczy w domu. Dobrze dobrana firana obramuje nam ten widok, jak obiektyw w aparacie kadruje obraz. Chociaż do wnętrz prężnie wkroczył trend minimalistyczny, to wielu z nas nadal nie wyobraża sobie wystroju bez nieodłącznego duetu firanki i zasłony. Modne są firanki sięgające do poziomu parapetu lub do wysokości ¾ okna. W dalszym ciągu w trendach są materiały wzorzyste. Wciąż na topie pozostają motywy roślinne oraz wzory geometryczne, np. kwadraty, koła, pasy.

Magdalena Korniłowicz
Tagi:
Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/twoj-dom/wnetrze/154-szybka-metamorfoza-zmien-wystroj-okna?tmpl=component&print=1&layout=default