Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Ciasto francuskie to rodzaj ciasta o specyficznej, warstwowej strukturze w postaci cieniutkich listków. Owa właściwość występuje dzięki dużej zawartości tłuszczu, umiejętnemu wałkowaniu i pieczeniu w wysokiej temperaturze.

Z rozwałkowanego ciasta francuskiego można wykrawać prostokąty, wykładać na nie dodatki słodkie lub wytrawne, a następnie zawijać i skręcać w rogalik, grzebienie, koperty, rożki, croissanty oraz paszteciki. Proces wykonania takiego ciasta trwa wiele godzin, dlatego też wiele z pań decyduje się na kupno gotowego ciasta francuskiego. Gdyby jednak ktoś miał ochotę na przygotowanie własnego, polecam przepis na domowe ciasto francuskie.

składniki:
  • 30 g masła (co ciasta wstępnego)
  • 10 g świeżych drożdży lub 5 g suchych
  • 170 ml wody, o temperaturze 20ºC
  • 420 g mąki pszennej
  • 2 niepełne łyżeczki soli
  • 4 łyżki drobnego cukru do wypieków
  • 3 łyżeczki mleka w proszku
  • 250 g masła
Wykonanie:

Etap I

W rondelku roztapiam 30 g masła. Świeże drożdże kruszę do miseczki, wlewam wodę i dokładnie mieszam. Mąkę przesiewam do dużej miski, dodaję sól, cukier, mleko w proszku, roztopione (i przestudzone) masło i rozprowadzone w wodzie drożdże. Ciasto wyrabiam ręcznie, stopniowo zagarniając mąkę, aż składniki się połączą i ciasto będzie gładkie. Jeśli jest zbyt zwarte, dolewam odrobinę więcej wody. Ciasto w misce przykrywam folią i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 90 minut, do podwojenia objętości.

Etap II

Po wyrośnięciu ciasto uderzam pięścią, aby opadło i ulotnił się dwutlenek węgla (powstały podczas fermentacji). Miskę z ciastem ponownie przykrywam folią i wstawiam do lodówki na około godzinę - musi podwoić objętość, po czym ponownie uderzam pięścią, by opadło. Wstawiam do zamrażalnika na 30 minut.

Etap III:

125 g masła ucieram na gładką masę. Ciasto wyciągam z zamrażalnika i rozwałkowuję na prostokąt długości 3 razy większej niż szerokość. Połowę masła rozkładam palcami na 2/3 długości ciasta i składam na 3 razy – jak kartkę papieru. Warto zostawić kilka milimetrów przerwy między masłem a brzegiem, by ciasto dobrze się skleiło – wtedy masło nie wypłynie na boki. Obracam ciasto o 90º i ponownie rozwałkowuję, następnie znów składam jak kartkę papieru, tym razem jednak bez masła. Złożone ciasto owijam folią, wstawiam do zamrażalnika na 30 minut, po czym przekładam do lodówki na 1 godzinę.

Etap IV:

Powtarzam wszystkie czynności z poprzedniego etapu, zużywając pozostałą połowę masła – łącznie z umieszczeniem ciasta w zamrażalniku na 30 minut i lodówce na godzinę.

Na tym kończę przygotowanie ciasta francuskiego. Cały proces przygotowania ciasta zajmuje mi około 6 godzin. Z takiego ciasta możemy robić, m.in. rogaliki na słodko lub użyć ciasta do wytrawnych wypieków.

 

Dodaj komentarzKod antyspamowy
Odśwież