Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Na przełomie sierpnia i września dojrzewa czarny bez, zwany również dzikim bzem lub hyćką.

Jest on zaliczany do najstarszych roślin leczniczych. Posiada właściwości napotne, przeciwgorączkowe, przeczyszczające, moczopędne, przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciwreumatyczne, wzmacniające naczynia włosowate. Suszone kwiaty są używane w leczeniu przeziębień, grypy, początkach zapalenia płuc, jako środek napotny, przy katarze, a także przy kaszlu i jako środek wykrztuśny. Owoce są dobrym środkiem przeczyszczającym przy niestrawności i nieżycie jelit, regulują trawienie, działają napotnie, przeciwbólowo, moczopędnie. Z kolei sok z owoców zmniejsza ilość cholesterolu we krwi.

Drobne, czarnofioletowe owoce są bardzo soczyste. Warto wiedzieć, że wszystkie części czarnego bzu w stanie świeżym posiadają właściwości toksyczne, ale tracą je po suszeniu lub gotowaniu. Zbiera się je ścinając całe baldachy. Świeże owoce bzu z baldachów można zdjąć widelcem. W kuchni polskiej przygotowuje się z niego soki, konfitury, marmolady, powidła, musy, syropy, herbatki, wódki i wina.

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież